ОБРАТНО КЪМ Изкуства

"Дионисиеви празници", 1981

Атанас Яранов, (1940-1988)

Техника: стенна мозайка, камък

Размери, материал: 578/1500 см.
 
Атанас Димитров Яранов завършва декоративно- монументална живопис в Националната художествена академия, София при проф. Георги Богданов.Работи в областта на фигуралната композиция, портрета, кавалетната и монументална живопис. Има много самостоятели изложби, кактои наградите на СБХ   на името на „Илия Петров , „Владимир Димитров – Майстора ” и „Захари Зограф”.
 
 
Мозайката „Дионисиеви празници“ е знаков пример за условно-пространствени творби, особено разпространени в края на 70-те и началото на 80-те години на 20 век. Мозайката обогатява архитектурното пространство, без да нарушава и структурата, и въздействието му. Изобразеното пространство е условно, разделено на два плана. Задният план е подчертано плитък, а формите в предния са тежки, силно пластични, изградени чрез контрастна светлосянка. Липсата на полутонове категорично разделя формата на две половини – осветена и затъмнена. Наличието на светли и тъмни ленти от тесери, изпълняващи функцията на бликове и колонни сенки, засилва пластичността на изобразеното.

Дионисовият ритуал включва пеещи и танцуващи хорове, както и шествия.. Участниците в Дионисиевото шествие охотно се преобразявали в легендарните придружители на бога, сатирите, като обличали специален костюм – брадати, чипоноси маски, около бедрата кози кожи с опашка и изкуствен фалос.
 
Етаж -2, Театър Азарян