ОБРАТНО КЪМ НОВИНИ

„ЖИВОТ КАТО НА КИНО” В НДК ПО ВРЕМЕ НА КИНОМАНИЯ

20 Nov, 2015

ТАГОВЕ:

Фестивали
ФОТОГРАФСКА ИЗЛОЖБА ПО МОТИВИ НА 33 КЛАСИЧЕСКИ ФИЛМА ОБОГАТИ КИНОЖИВОТА В ДВОРЕЦА

Официалното откриване на фотографската изложба „Живот като на кино“ се състоя в Мраморното фоайе на Национален дворец на културата на 19 ноември в 19:00 часа. Изложбата е първата част от проекта на Фондация „Стоян Камбарев”, включващ музикално турне на концерт с филмова музика с мултимедия, вдъхновена от филмови сцени на емблематични за световното кино филми. Той е арт продукция, която събира в едно концепции от кино, театър, музика и художествена фотография. Целта на проекта е да създаде уникално арт-събитие и да му осигури широка публика. Да направи интерпретация на влиянието на киното в живота на хората, проекцията му в съвременното изкуство и музикалното му влияние в различни социални среди. В реализирането му участват известни български продуценти, музиканти и артисти като: Деси Тенекеджиева, Мирослав Костадинов – Миро, Страцимир Павлов, Мариета Ценова и Борислав Казаков.

От името на изпълнителния директор на Наионалния дворец на културата – Мирослав Боршош д-р Людмил Веселинов, член на Борда на директорите на НДК, поздрави гостите. В своето експозе той каза: „Великолепна изложба! Неслучайно Дворецът е място, което събра, през изминалата седмица, десетки изложби. Имайте предвид, че Дворецът пулсира във визуалното изкуство. И днешната изложба поддържа тази висока творческа линия и стилистика”. Д-р Веселинов благодари на Мариета Ценова за прекрасните фотографии, озарили Мраморното фоайе. „Чрез такива експозиции, НДК е мястото за срещи на културната публика. На добър час!”, пожела д-р Веселинов на участниците в проекта.

Събитието бе представено и открито от председателя на фондация Стоян Камбарев - Деси Тенекеджиева, която разясни повече за дейностите си: „Ние подкрепяме млади артисти от различни области. Същинската част на настоящия проект ще се състои през март 2016, чрез пет големи концерт-спектакъла с филмова музика”. Тенекеджиева също се обърна с благодарност към Мариета Цанова за работата с големия млад екип за осъществяването на тази изложба – 90 човека, взели участие в снимките. В заключение, Деси Тенекеджиева заяви: „НДК е мястото, което най-после започна да доказва, че наистина е Националният дворец на културата!”

„Прекрасно е как в Зала 1 хората се събират за новия филм на Уди Алън, а ние тук имаме „Живот, като на кино”. С тези думи, не скри приятното си вълнение, д-р Геновева Димитрова, кино-изкуствовед: „Първата част на големия проект, на която присъстваме днес, всъщност е истинско изкушение за изкусените в киното. Поне половината от изложените филми са обичани от всички. Мариета Ценова е изключително явление в нашия културен живот. С каквото и да се захване – фотография или дрехи; аксесоари или садене на авокадо; онлайн списание или стайлинг; ровене из антиквариат или свиване на салфетка, все е стилно! Мариета се е превърнала в емблема на стила. Тя е културен алтруист. Що се отнася до тази изложба с репликите на 33 филми от последния век – няма нищо по-нормално от това, тя да се проведе тук, в НДК, по времето на Киномания”, заяви д-р Димитрова.

Подобаващ завършек на официалното откриване даде самият арт-директор и фотограф на проекта – Мариета Ценова с думите: „Киното – това е най-добрият приятел на човека”.

Мариета Ценова в сътрудничество с асистентски екип от млади таланти, които Фондацията подкрепя. Работата по фотографиите включва селекцията на филми и емблематични сцени от тях, кастинги за модели, специален рисърч за локации сценография, костюмография, сценичен грим и коса, специално осветление. Поради неочаквания интерес към проекта от различни хора и социални групи, поради предложенията към селекцията филмова музика за концерта, фотографската част на проекта се разви в 33 фотографии, вместо предвидените 25. Поканени за снимки са 89 участника от различни възрасти, професии, образование, културни интереси. Сред тях са: Джони Пенков, Джеки Стоев, Константин Вълков, Андре Токев, Огнян Видев, Миленита, Георги Лозанов, Стефан Китанов, Елена Алексиева, Тома Марков, Кирил Златев, Антони Георгиев... В проекта участват и деца, ученици и студенти. Общото между всички участници са интереса, любопитството и любовта към киното. Привързаността към любими герои и филмови звезди, към филмвата музика.

 
Изборът на филмите е селекция от филмови течения, маркирали миналия век - италиански неореализъм, френската Нова вълна, златните години на холивудското кино, независимо европейско кино, филми на режисьори със силен артистичен почерк, филми с актьори, създали легендарни образи.

Фотографиите не са точни възстановки на филмовите сцени. Те са повлияни от атмосферата на филма, от даденостите на локацията, вдъхновени са от участниците в кастингите, от тяхното излъчване и поведение. Визиите са индиректни препратки, сходства в интериори, лица, ситуации, разпознаваеми визуални кодове, физическа прилика с актьорите или реални истории, свързани с филмови сценарии.

Проектът се финансира по Програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., чрез Министерството на културата на Република България.



***

Някои от филмите, интерпретирани в проекта:

 

До последен дъх, реж. Ж.Л. Гдар

Кабаре, реж. Боб Фос

Големият Лебовски, реж. Братя Коен

Само любовниците остават живи, реж. Уес Андерсон

Дивият, реж. Ласло Бенедек

Фотоувеличение, реж. Антониони

Кръстникът, реж. Франсис Форд Копола

Козият рог, реж. Методи Андонов

007: Skyfall ,реж.Сам Мендес

Две димящи дула, реж. Гай Ричи

Кафе и цигари, реж. Джим Джармуш

Кучета в резерв, реж. Тарантино

Изгубени в превода, реж. София Копола

Барбарела, Роже Вадим

Скъпа моя, скъпи мой, реж. Едуард Захариев

Модерни времена, реж. Ч.Чаплин

Ах този джаз, реж. Боб Фос

Най-добрата оферта, реж. Джузепе Торнаторе

Жул и Жим, реж. Ф.Трюфо

Закуска в Тифани, реж. Блейк Едуардс

Списъкът на Шиндлер, реж. Стивън Спилбърг

Бъч Касиди & Сънданс Кид, реж. Джордж Рой Хил

Циганско време, реж. Емир Кустурица

Батман завинаги, реж. Джоел Шумахер

И корабът пътува, реж. Ф.Фелини