На 7 февруари от 19.00 ч. в кино "Люмиер" се открива 10-ото юбилейно издание на фестивала "Master of Art" с френския документален филм "My Way" за една от най-изпълняваните песни някога - от Сид Вишъс до Том Джоунс, Нина Симон и Лучано Павароти. Създадена във Франция през 1967 г., поредица от случайни събития я пренасят през Атлантика към Франк Синатра, който ще я превърне в легенда. С великолепния глас на Джейн Фонда и под формата на биографичен филм, “Мy Way” разказва историята на генезиса на една митична песен. Отново с този филм, на 13 февруари, ще бъдат открити местните издания на фестивала в Пловдив и Варна.
Традиционно фестивалът представя богата международна конкурсна програма от над 50 заглавия в категориите “Архитектура”, “Дизайн и мода”, “Изящни изкуства”, “Литература”, “Музика и танц”, “Съвременно изкуство”, “Театър и кино”, “Фотография”, “ Видео арт”, както и специалната селекция “Изкуство и власт”. В музикалната селекция, заедно с “My Way” зрителите ще открият още филми посветени на Моцарт и неговата гениална сестра, композитора Мишел Льогран („Шербургските чадъри“)и любимия на поколения Дзукеро.
За поредна година в рамките на “Master of Art” ще бъдат показани премиерно няколко български документални филма. Сред тях е “Васко и цигулката” (реж. Лора Крумова, Мария Йотова) за прелюбопитния живот на Васко Василев - концерт-майстор на коронацията на крал Чарлз III и e един от най-великите цигулари на своето време. “Космическа лира” (реж. Стефан Олег Чернев) пък ни потапя надълбоко в жанра на космическата електронна музика, изследвайки естетиката, поезията и философията му през погледа на композиторите Стив Роуч, Майкъл Стърнс („Барака”, „Самсара”), Робърт Рич и Симо Лазаров. “Маестро Вили Казасян” ни връща в 60-е години на 20-и век, когато се основава Биг бендът на Българското национално радио. Ще чуем евъргрийни, които ще ни върнат в славните години на „Златния Орфей“. “Скрити белези” (реж. Георги Тошев) документира националното ни участие в 60-ото Венецианско биенале за изкуство. Филмът ни среща със създателите на „Съседите“ – артистите Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, с куратор Васил Владимиров. Специално за фестивала, в София гостува журналистът от “Ню Йорк Таймс” Николай Николов, автор на филма “Pipe Dream”, посветен на на Тео Янсен - холандски артист, станал популярен със своя проект, наречен Strandbeest (буквално „плажно същество”) - скулптури, движени от вятъра.
Сред останалите акценти във фестивалната програма са филми за изключителния интересния житейски път на Чарли Чаплин, Ван Гог, Пикасо, Мис ван дер Рое, Банкси и още забележителни имена в света на изкуството.
Пълната програма на фестивала ще намерите на masterofartfilmfestival.com, както и в партньорските кина на фестивала - кино „Люмиер“, Филмотечно кино „Одеон“, Дом на киното, Културен център „G8“, Euro Cinema и кино „Влайкова“ в София, както и в Lucky Дом на киното – Пловдив, ФКЦ – Варна и Регионална библиотека “Захарий Княжески” - Стара Загора. Филмовият фестивал Master of Art е част от Календара на културните събития на Столична община за 2025 г.
Държавният културен институт към Министъра на външните работи за поредна година осигурява наградата за най-добър български документален филм за изкуство. Голямата наградата за най-добър филм на фестивала се връчва от АУРУБИС БЪЛГАРИЯ, а „Овергаз“ за поредна година подкрепя фестивала и по-специално конкурсната категория „Изкуство и власт“. Съпътстващите събития на фестивала са подкрепени от Столична програма „Култура“.