ОБРАТНО КЪМ НОВИНИ

В НДК БЕШЕ ПРЕДСТАВЕНА БЯЛАТА КНИГА НА ФЕСТИВАЛИТЕ

19 Nov, 2015

Националният дворец на културата (НДК) беше домакин на международната конференция на Българската фестивална асоциация (БФА) “Фестивали в черно и бяло”, която се проведе в зала 7 на Двореца. Събитието беше част от проект "Българо-норвежко партньорство за прозрачна и ефективна публична подкрепа на културния сектор в България“, осъществяван с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на НПО в България по ФМ на ЕИК 2009 – 2014 г. То представи двугодишния труд на БФА в посока имплементиране на най-добрите практики в сферата на фестивалите, структурирани с предложения за нов механизъм за публично финансиране на фестивалите в т.нар. Бяла книга. Документът представя конкретни предложения за реформи в механизмите на публичното държавно и общинско финансиране за фестивали, изготвени на база на сравнителни аналитични доклади по отношение на българския и норвежкия опит във финансирането на културни проекти. 

В конференцията участие взеха директорът на НДК Мирослав Боршош, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, д-р Тодор Чобанов - зам.-кмет на София, Ива Петрони - началник на политическия кабинет в Министерство на културата, Елиянка Михайлова - директор на Дирекция “Сценични изкуства и художествено образование” в Министерството на културата, Малина Едрева - председател на постоянна комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към Столичен общински съвет, Николай Ангов - съветник към политическия кабинет на заместник министър-председателя по коалиционна политика и държавна администрация и министър на вътрешните работи, Васил Димитров - председател на УС на БФА, Андерш Рюкя - генерален мениджър на Норвежката фестивална асоциация, Арнфин Беркестран - зам.-председател на Съвета по изкуствата в Норвегия, Карина Екорнес - зам.-ръководител на посолството на Кралство Норвегия у нас, Юрид Воглан - представител на академичното поле в Норвегия, Таня Христова - кмет на община Габрово.

“Искам сърдечно да поздравя БФА за всичко, което направи през краткия период на своето съществуване, защото вече имаме продукт, за който говорихме миналата година. Радвам се да присъствам на този форум и искам да благодаря на г-н Боршош за това, че все по-често НДК става истинско средище на културния живот в София. За повечето от вас е известно, че СО беше общината, която потърси и намери инструментите, с които да подкрепя фестивалите”, каза Йорданка Фандъкова. Тя разказа накратко за трите инструмента - Културния календар на СО - стар инструмент, на който вече се извършва ежегоден мониторинг и показва по какъв начин се разпределят средствата; Програма “Култура” - включва независимите културни проекти и най-новият инструмент - Програма “Европа”. “За 2015 г. СО е подкрепила 34 фестивала, като от тях 26 са по линия на Културния календар, 5 по Програма “Култура” и 3 по Програма “Европа”, уточни Фандъкова. Тя подчерта, че за 8 години общото финансиране е за 6,5 млн. лв. “С интерес очаквам да видя резултатът от т.нар. “Бяла книга”. Сигурна съм, че тя ще ни даде отговори на много въпроси”, допълни столичният кмет.

“Да създадете една общност, която формира принципи и ясно заявява защо, как, къде и по какъв начин иска финансиране е голямото изпитание пред Фестивалната асоциация. Единството на фестивалите е това, което може да промени в голяма степен картината, свързана с финансирането”, каза Мирослав Боршош. 

Ива Петрони подчерта значимата роля на фестивалите в България в това да бъдат културен, икономически и социален лост за развитието на обществото. Тя предаде поздравите и пожеланията за ползотворна работа на участниците във форума от министъра на културата Вежди Рашидов.
 
 
“Поздравявам ви за реализирането на Бялата книга - това е един изключително важен и навременен документ”, каза Елиянка Михайлова. Тя беше категорична, че Министерство на културата ще продължи да работи в посока на подкрепа на фестивалите в страната. 

“Изглежда, че фестивалите в България никога не са били обект на толкова засилено внимание. Фактът, че тук присъстват дипломати, кметове, представители на Министерство на културата означава, че сме предизвикали широк интерес по тази тема”, каза Васил Димитров. Той беше категоричен, че фестивалите са не само културен, но и сериозен икономически фактор за една страна. Димитров благодари на норвежките партньори и на всички институции и екипи, подготвяли проекта за Бяла книга в последните 2 години.

“Обмяната на културен опит е една от основните цели на нашата работа и се радваме, че днес имаме гости, които споделят своя опит. Наясно съм, че финансирането на фестивалите е голямо предизвикателство в България и затова поздравяваме БФА за това, че кандидатстват по фондовете, които Норвегия, Лихтенщайн и Исландия предоставят, както и за реализирането на проекта Бяла книга”, каза Карина Екорнес.

“Изкуствата, представени в рамките на фестивалите, са свързани с чувството за идентичност на един народ. Те показват кои сме ние, но и кои не сме, кои искаме и кои не искаме да бъдем. Фестивалите осигуряват пространство за диалог между артиста и публиката”, каза Арнфин Баркестран. Той подчерта, че в едно общество културата е първото поле, което страда при финансова криза, и именно затова то трябва да е първото, което да се подкрепя. “За нас беше изключително удоволствие и вдъхновение да работим с вас по тези въпроси”, допълни Беркестран.

“Ние всяка година имаме годишна конференция на членовете на Норвежката асоциация, която е отворена и за други участници. Тъй като Норвегия е доста дълга страна, която не е силно заселена, за нас е много важно да изграждаме добри директни линии на комуникация между нас, чрез които функционираме”, каза Андерш Рюкя. Той изрази своето задоволство от съвместната работа и благодари на българските си партньори.

Малина Едрева подчерта значимостта на диалога между организаторите на фестивалите и местните и държавни институции, подчертавайки, че тяхната роля е да създават условия и развиват среда за успешното провеждане на фестивалите.

Кметът на Габрово Таня Христова сподели опита на управляваната от нея община по отношение на създаването и финансирането на успешни фестивали, които се превръщат в събития от национален и международен мащаб. “Бихме искали на нашата териотрия да създаваме още повече културни събития, тъй като чрез тях виждаме възможността артистите да комуникират, заедно със своите публики, но и публичният ресурс да носи добавена стойност. За момента, все още, нямаме тази висока степен на удовлетвореност, каквато бихме искали да имаме”, допълни тя.

На специална церемония се състоя и награждаване на 26 български фестивала, част от проекта “Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа”, финансирана от БФА. Отличени бяха фестивали в 9 града: София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Габрово, Стара Загора, Русе, Созопол и Троян.