Първият по рода си международен уъркшоп върху цяло оперно заглавие в България, организиран от Фондация "Дарина Такова" и Националния дворец на културата (НДК), беше представен на специална пресконференция в ПРЕСКЛУБ - НДК. За да представят майсторския клас върху “Дон Карлос” от Джузепе Верди, който е част от предшестващата програма на Новогодишен музикален фестивал (НМФ), на събитието присъстваха: Дарина Такова, сопрано и основател на Фондация “Дарина Такова”, световноизвестните оперни изпълнители Лучана Д’Интино (мецосопран) и Роберто Скандиуци (бас), както и ръководителят на направление “Продуцентски център” в НДК Михаела Петрова.
“Много сме щастливи, че този майсторски клас се провежда при нас и че именно Дарина Такова даде тон за песен на едно желание да оползотворим по различен начин пространствата в НДК”, каза Михаела Петрова, която приветства присъстващите от името на директора на Двореца Мирослав Боршош. Тя допълни, че още с предишния майсторски клас с участието на Карло Коломбара, организиран от фондацията през пролетта, е даден един вдъхновяващ пример за всички останали желаещи да инициират подобни идеи.
“Много ми е приятно, че отново сме тук и бих искала да благодаря лично на г-н Мирослав Боршош, без чията подкрепа, няма как да се случват такива важни събития на толкова високо ниво в НДК”, бяха първите думи на Дарина Такова. Тя заяви своята амбиция и готовност да продължава с работата, подкрепяща младите артисти, с голямата цел да се създаде ново певческо поколение, което иска да се учи и черпи опит от най-големите звезди в оперното изкуство.
Тя благодари на своите знаменити гости и колеги от Италия и обясни, че изборът върху тях не е случаен. “Лучана и Роберто са едни от най-големите изпълнители на Принцеса Еболи и Крал Филип II на всички времена, а заглавието “Дон Карлос” е свързано с най-големите ни баси - Борис Христов, Николай Гяуров и Никола Гюзелев, които са колоси в ролята на Крал Филип II. Уъркшопът е посветен символично именно на Гюзелев, който успя да създаде една истинска оперна школа и помогна на много млади хора да се развиват и вървят напред в оперното изкуство”, уточни Такова. Тя не пропусна да благодари и на великолепните пианисти Милен Станев и Василена Атанасова, които също участват в проекта.
“За мен е огромна чест да бъда в София за първи път и да усетя българския дух, с който съм се запознавала не един път в моя живот”, каза Лучана Д’Интино. “С огромен ентусиазъм аз и Роберто приехме поканата, защото с Дарина ни свързва дълбоко приятелство, а и това, което ни провокира най-силно - да спасим операта от фазата на забрава, в която влиза в последно време”, допълни тя. Д’Интино беше категорична, че неслучайно такъв уъркшоп се провежда именно в България, защото страната ни е дала на света изключителни певци на световно ниво, които са влезли в историята на мелодрамата на операта. Поради тази причина, фондацията на Дарина Такова е създадена изключително навременно и на точното място според нея.
“Радвам се, че съм тук и имам възможността да бъда част от този проект, посветен на един огромен артист, който винаги е бил вдъхновение за мен и който ми отвори пътя към това изкуство - Никола Гюзелев”, сподели Роберто Скандиуци. Той изрази огромния си респект към Дарина Такова и радостта от получената покана. “Доволен съм да работя с младите хора, които носят новата традиция, защото аз самият също се уча, докато преподавам”, допълни Скандиуци.