ТРЕТО ИЗДАНИЕ НА „ГОЛДЕН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ – 2024г.“ СЕ ПРОВЕЖДА В
ПАРТНЬОРСТВОТО СЪС СЪЮЗА НА ИНВАЛИДИТЕ В БЪЛГАРИЯ, В ЗАЛА „ЛЮМИЕР“ НА НДК-СОФИЯ, 12 ноември 2024 г.
Георги Колев, председател на Съюза на инвалидите в България, бе удостоен с
престижната награда за най-добър български продуцент от художественият директор Ефемия Фард и международното жури на „ГОЛДЕН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ – 2024 г.“ Това признание е значимо постижение за българската киноиндустрия, тъй като фестивалът, който е под почетния патронаж на вицепрезидента Илияна Йотова, привлече над 5000 филма от повече от 130 държави.
„ГОЛДЕН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“ се утвърди като световна платформа, която се
провежда под слогана „социалност". Специалният фокус на фестивала за поредна година е с насоченост към жените, създаващи кино, както и каузата, зад която застава „ГОЛДЕН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ" - срещу домашното насилие. Втората мисия на фестивала - опазването на околната среда е допълнена с двата приоритета – филми показващи триумфа на човешкия дух за историите на хора с увреждания, както и проблематиката при децата аутисти. Във фестивала са включени 10 филми на хора с увреждания от България, със своите истории за победата на човешкия дух.
1. „От трагедия към триумф“. Представя вдъхновяващата история на Ружди Ружди –изключителен български атлет, състезаващ се в дисциплините хвърляне на копие,мятане на диск и тласкане на гюле.
2. „Щастието е над всичко“. Разказана е вдъхновяващата история на Йоана Колдова, жената която се бори за правата на хората с увреждания от
своята инвалидна количка.
3. „Отново ще съм на крака“ . Филмът разказва за изключителния път на един от
най-големите таланти на българския ММА – Светослав Захариев. Носител на световни и европейски титли по граплинг, Светослав е символ на сила, воля и майсторство в бойните изкуства.
4. „Вяра в живота и добрите дела“. Чрез личния и професионален опит на Павлина
Григорова, филмът изследва силата на човешкия дух и волята за добро, които я
ръководят в ежедневната й работа и творчество.
5. „Да бъдем едно голямо семейство в България“. Проследява се живота на Стела
Алдемирова Енева – българска лекоатлетка с увреждания, която постига
забележителни успехи в параолимпийските дисциплини хвърляне на диск, тласкане на гюле и хвърляне на копие.
6. „Силна воля в стъклено тяло“. Филм за един от малкото хора, родени със
заболяването Остеогенезис имперфекта, известно като „стъклените кости“.Стефан Виет ни напомня, че най-голямата сила на човека се крие в неговия дух.
7. „В помощ на себеподобните“. Във филма ще видим как, с усърдие и съпричастност, Валентин Великов ремонтира и разпространява помощни средства
за тези, които се нуждаят от тях, облекчавайки техните трудности и предизвикателства.
8. „Активността, начин на живот“. Представя се неуморната мисия на Павел Савов,
председател на Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт (БАРИС), да направи хората с увреждания видими за обществото.
9. „Живей и твори, въпреки различието“. Вдъхновяващата история на Иван
Арнаудов – човек, който не позволява на детската церебрална парализа, с която живее след лекарска грешка при раждането му, да го спре.
10. „Спортът ни надгражда като хора“. Филмът е за живота на Зоя Чавдарова,
изключителен български спортист и една от малкото жени в света, достигнали до топ 50 в световната ранглиста по тенис за хора в колички.
Фестивалът се провежда с финансовата подкрепа на ИА „НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ
ЦЕНТЪР“.