Събитието е част от XX "Салон на изкуствата" и ще се проведе на 4 юни от 19:00 ч. в зала 11 на НДК.
Музикантите от 3Cycle - Марина Великова, Стефан Христов и Марая Христова-Дайкстра - ще изнесат концерт в памет на загиналите от земетресението в Непал и в подкрепа на техните близки. Това ще бъде първият концерт в България, посветен на тази кауза, и музикантите се надяват да вдъхновят повече хора и организации, както и други изпълнители, да се присъединят и да помогнат на бедстващите в Непал.
50 % от печалбата от концерта ще бъдат дарени на УНИЦЕФ България в подкрепа на децата, пострадали от земетресението в Непал.
3Cycle са музикантите Марина Великова, Марая Христова Дайкстра и Стефан Христов. Тяхната музика е вдъхновена от различните култури и събира в едно далечни географски ширини, етноси, музикални традиции и идеи от Изтока до Запада, и в крайна сметка спира на границата между тях - България. Съдържа елементи от канона на Северния индийски класически "Alap", през храмовите източни песнопения, които накрая тихо се влива в българска народна песен. В някои композиции се разпознават импровизациите на индийската табла, вплетени във мотивите на популярни мелодии. Класическото звучене на цигулката и фагота контрастират на таблата, а звукът на хармониума се слива с ритъма на българския тъпан. С музикалните разкази на 3Cycle ще пътувате по далечни земи и ще се завръщате у дома.
Музикантите споделят, че идеята за концерт, в подкрепа на пострадалите от земетресението в Непал, се ражда от емпатията им към трагедията на тези хора и желанието им да помогнат чрез своята музика, родена на тези и други ширини.
За музикантите:
Марина Великова (Марина Индия): фагот, хармониум, тампура и вокал Марина е музикант, чийто стил е повлиян и вдъхновен от интереса и изучаването на различни техники на музициране oт източните култури. Родена е в пъстрата и многоезична Варна, точно на границата между Запада и Изтока. През 1992 г. завършва музикалната академия в София. Неиният интерес към експериментиранетоя среща с Николай Иванов, с когото в началото на 90-те създават група ОМ. Желанието да се потопи напълно в богатството на индийската музикална традиция, я отвежда в най-старата школа по музика Gandharva Mahavidyalaya в Делхи (Индия), където от 2003 до 2008 г. специализира вокално майсторство. Следват записи и концерти, проекта „По дългия път“ с песни, силно повлияни от индийската култура, но аранжирани и със съвременно и модерно звучене. През 2014 г. среща Стефан и Марая. С тях създава групата 3Cycle, в която търсят нови музикални форми.
Стефан Христов: табла, тъпан и глас Като дете, под звуците на кавала на дядо си, Стефан опознава богатата фолклорна традиция на Родопите. Като джаз барабанист в консерваторията Prins Claus в Гронинген (Холандия), научава историята и развитието на джаза и афро-кубинската музика. По-късно печели награда, която му позволява да учи с един от барабанистите на Майлс Дейвис в Ню Йорк – легендарния Джими Коб. Световната музика продължава да вълнува Стефан и го отвежда в Индия. Звуците на таблата веднага го привличат и след 6-годишно интензивно обучение, през 2011 г. получава магистърска степен по сценични изкуства и Северно Индийска Класическа Музика в консерваторията Codarts в Ротердам (Холандия). Паралелно с това Стефан пътува до Индия, за да учи табла с маестрото Устад Файяз Кхан в Делхи и с един от най-прогрeсивните изпълнители на табла за нашето време Пандит Йогеш Самши в Мумбай. През 2014 г. се завръща в България и участва в различни проекти.
Maрая Христова- Дайкстра: цигулка Цигулката е нейният най-верен спътник в живота и от ранна възраст заедно обикалят света. Марая е свирила в симфонични оркестри в Холандия и Испания. Като част от симфоничния оркестър Frysk Jeugdorkest през 1995 г. изнася концерт в престижната зала Palau de la Musica Catalana в Барселона (Испания) заедно с вокалния хор Cor Jove de l‘Orfeo Catala. Междувременно желанието й за развитие и опознаване на света поражда интерес към по-различни музикални жанрове, като фолклор и популярна музика. Марая взима участие и в рок и поп групи, и през 1997 г. изнася концерт с една от най-популярните холандски формации De Kast чиято песен In Nije Dei продължава да е хит в холандските музикални класации. През 2013 г. в Мадрид (Испания) основава триото Guerrilla Breve , чиято цел е да представя класическа музика на неочаквани места и малки сцени. От 2013г. Марая е част от международната клезмер група Conchindon. След като се запознава с бъдещия си съпруг Стефан Христов, тя открива класическата музика на Северна Индия, която се превръща във вълнуващо пътешествие и покана да научи още един език, с които да споделя вълнуващите си истории.
Повече информация за работата на УНИЦЕФ в помощ на засегнатите деца и семейства ще откриете на www.unicef.bg“
„УНИЦЕФ не се ангажира и не препоръчва конкретни търговски марки, продукти или услуги.“