През юни месец, 2024 г. Национален дворец на културата постави началото на един красив фестивален формат, насочен към нашето бъдеще – децата.
Целта на организаторите от Национален дворец на културата е този формат да се превърне в регулятно събитие, което да установи устойчиви визии за управление на културния календар на Двореца и да покаже на децата красотата и важността на културата.
Програмата на фестивала бе подготвена по начин, който да позволи на малчуганите да преживеят вълнуващи моменти чрез образователни куклени спектакли, концерт с детски песнички, в който взе участие очарователната музикална изпълнителка Керана.
Бяха подготвени детски работилници, в които се направи връщане към игрите от 80-те и 90-те години, с които по-старата генерация е израснала.
Фестивалът „Дворец на куклите и децата“ бе реализиран през първите два уикенда от месец юни (1,2,8 и 9 юни) в мащабното пространство на зала 6, прилежащото й фоайе и южната тераса при вход А6.
Програмата на формата стартира на 1 юни, където най-младата публика видя образователния спектакъл с кукли „Приказната Пепеляшка“ по операта на Росини. Постановката е създадена със съдействието на педагози от България, Италия и Испания и се осъществява съвместно с Куклен театър – Пловдив.
На 2 юни децата се потопиха във фантастичния свят на кукления спектатъл „Неродена мома“ и в същия ден се запознаха с приключенията на „Зайчето Питър“.
На 8 юни събитията за най-младата ни публика започнаха отново с „Приказната Пепеляшка“ както и с концерт, обединил песни от любими български филми за деца, наречен „Къде ми са детските книжки“.
Децата от Академията на Опера Пловдив и Керана отведоха най-малките гости на Двореца на музикално пътешествие из обичани песни на детското кино от 70-те и 80-те години – ‘‘Войната на таралежите", "Неочаквана ваканция", "Васко Да Гама от село Рупча" и др.
На сцената колаборираха артисти от различни възрастови групи, които направиха паралел между различните времена, пренасяйки по-зрялата публика в детството им.
Децата пък имаха възможност да запомнят актуалните вечни, фундаментални теми, скрити в музикалните послания.
На 9 юни малчуганите се радваха на още две куклени представления – „Храбрият Шивач“ по братя Грим и „Барон Мюнхаузен“.
През целия фестивален период зала 6 бе декорирана с кукли от известни спектакли, дело на професор Васил Рокоманов, създал сценографията на над 100 куклени спектакъла у нас и по света. Куклите са любезно предоставени от Държавна опера - Стара Загора и са от оперите "Турандот" и "Фауст".
Събитията от програмата са продукции на Държавната опера – Пловдив, с подкрепата на Кукления театър – Пловдив, както и на Държавния куклен театър - Стара Загора и са подготвени по начин, който да отвори културна вратичка на децата, чрез която да усетят пъстротата и ценността на различните видове изкуства.
Повече за събитията в програмата може да откриете на сайта на НДК – www.ndk.bg и във Facebook страницата ни.