Представленията ще се играят на 18 и 19 ноември от 19:00 часа
Драматичен театър Ловеч ще представи, през ноември, за първи път пред софийска публика две от най-новите постановки в репертоара си – „Духът на Гогол” с режисьор Биляна Петрова и Шекспировата пиеса „Мяра за мяра”, под режисурата на Крис Шарков.
„Столицата предлага голяма трибуна, от която можем да заявим какво ни вълнува в тези особени времена. И двете представления ще провокират зрителите да отправят поглед към себе си”, казва директорът на Драматичен театър Ловеч Биляна Петрова.
По един ретроспективен и динамичен начин драматургията разкрива историята за живота на големия руски и украински писател Николай Гогол. Чрез отварянето на времеви портали, зрителите пътуват през мислите и преживяванията на главния герой, подплатени от разказите на неговите родители и роднини. Също така, една от основните действащи нишки в спектакъла, е гласът на самия Гогол, който засилва въздействието на образа му. С тази важна роля, макар и зад кулиси, се заема участникът от шестия сезон на музикалното предаване „Гласът на България” Тино, станал известен със специфичния си плътен глас.
Спектакълът е изграден както върху текстове на самия Гогол, така и стъпва върху реални факти от писма и документални разкази за живота и смъртта му.
„В един момент за мен стана важно да изследваме гения като човешко същество, а не да се дивим на палитрата му от образи. Започнахме да се ровим за факти от живота на Гогол, само и само да достигнем до тази така интересна мистериозна битка с дявола и призива към божественото. Монолитен образ на дявола в историята на литературата изкристализира за първи път именно при Гогол, който го описва подробно в човешки образ и нарича Басаврюк – от бяс и човек в едно“ обяснява Петрова за постановката.
„Духът на Гогол” е и сценографски дебют на Изабела Манолова, която е и автор на костюмите. В работата по проекта се включват и Цветина Генева, Ивана Топалова и Десислава Латинова - студенти от катедра „Резба” на Националната художествена академия, с преподавател доц. Роберт Цанев, който и до момента е зам.-ректор на Академията".
В ролята на студента, който издирва духа на писателя, зрителите ще видят Дамян Тенев, а през цялата история ще му партнират актьорите Георги Грозев, Петко Венелинов, Ива Кирова, Боряна Бабанова, Павел Емилов.
Автор на музиката е Гьорги Георгиев – Антика, артист от Македония, хореографията е дело на Стефания Георгиева, а сценичният бой – на Евгени Енчев.