Тазгодишното издание на Киномания обръща специално внимание на най-новото и значимото в скандинавското кинопроизводство. Наред с шведското и датското предложение за международен Оскар, гледаме и други скандинавски продукции, забелязани в Берлин и Венеция.
„Последното пътуване“ е едновременно хумористичен и сърцераздирателен документален филм, който предава обичта на син към 80-годишния му баща, както и окончателното приемане на неизбежното. Водени от характерния си оптимизъм и любов към живота, шведските телевизионни водещи Филип Хамар и Фредрик Викингсон се отправят към Франция, заедно с възрастния Ларс – пенсиониран учител по френски и баща на Филип и също така възрастно оранжево „Рено”. Филмът, който проследява пътуването им, отбелязва нечувани до този момент приходи в шведското документално кино и е избран да представлява Швеция в надпреварата за тазгодишния чуждоезичен Оскар. Шведската вечер предстои на 27 ноември във Филмотечно кино „Одеон“, а прожекцията на „Последното пътуване“ започва в 19 ч.
Датското предложение за Наградите на Филмовата академия на САЩ не се характеризира с толкова ведър тон. Вдъхновен от реални събития „Момичето с иглата“ е трудна история за жена в търсене на любов и морал. Реализмът се смесва с експресионизма, а режисьорът Магнус фон Хорн използва техники от хорър жанра, за да обрисува мрачната, но отекваща по съвременен начин история за аутсайдерите и предизвикателствата, които са принудени да преодоляват, за да оцелеят. Резултатът е филм, зареден с емпатия към отритнатите жени и съдбовните връзки помежду им. „Момичето с иглата“ гледаме на 20 ноември от 20 ч. в кино „Люмиер“.
Приповдигнато обаче е настроението на сестрите Тайна и Пирко Турпейнен, героините във финландския „100 литра злато“, които изкарват прехраната си с продажба на нелегално приготвян домашен алкохол. Тайна и Пирко са обещали да сварят 100 литра от известната местна бира – сахти – за сватбата на третата си сестра. Но пивото им е толкова вкусно, че го изпиват сами. Режисьорът Теему Ники („Човекът, който не искаше да види Титаник“), от една страна, отдава почит към малките провинциални общности и традиционната финландска бира, важна част от идентичността на главните героини, а от друга – предлага хумористичен, но не и лековат прочит на причините за пословичния фински уклон към употребата на алкохол. “100 литра злато” гледаме на 29 ноември в кино „Одеон“.
„Сексът“ и „Любовта“ пък са дело на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд, който си поставя за цел да построи трилогия, посветена на темите за желанието, идентичността и свободата, както и за сексуалността и половата идентичност в живота и обществото. От коминочистачи до лекари и медицински сестри, героите на Хаугеруд си задават въпроси за навиците и нормите и търсят своя път към щастието и пълноценното общуване с другите. В норвежката вечер на Kиномания на 22 ноември е планирано и афтър парти в Дома на киното, когато ще се прожектира документалният филм „Северно диско сияние“ (Nortern Disco Lights), а за музиката ще се грижи Руне Линдбек – един от пионерите на норвежката електронна сцена, работил с Röyksopp и Those Norwegians.
Сред темите, които занимават скандинавските режисьори и сценаристи, е и справедливостта и пътят към постигането ѝ. Психологическият трилър „Синове“ на Густав Мьолер е заснет във вече нефункциониращия затвор в Копенхаген Вридслоселиле от оператора Яспер Спанинг, който следва екипа с камерата в документален стил – и докато работят, и когато са съвсем сами. Това създава усещане за интимност в едно стерилно и потискащо пространство, свързано колкото с наказанието, толкова и с вечния въпрос за прекъсването на цикъла на насилието. „Синове“ гледаме на 21 ноември в кино „Люмиер“.
Скандинавската панорама в рамките на фестивала се осъществява с подкрепата на дипломатическите представителства на Кралство Дания, Кралство Швеция, Кралство Норвегия и Република Финландия.
Билетите за Киномания са в продажба в Билетния център и онлайн платформата за билети на НДК, както и в системата на еPay Go.
КИНОМАНИЯ се провежда в НДК (зала 1 и кино „Люмиер“), както и в партньорските ни кина: „Одеон“, Дом на киното, Евро Синема, G8, кино „Влайкова“ и зала „Славейков“, а също и в „Лъки Дом на киното“, Пловдив и във ФКЦ – Варна.
38-ото издание на Киномания се организира от НДК и Фондация „Имам идея“ с подкрепата на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и Столична община.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г.