ОБРАТНО КЪМ Изкуства

"Композиция I", 1981

Колю Гецов (1938) и Михалис Гарудис (1940)
ГАЛЕРИЯ
"Композиция I", 1981
Техника, материал: стенно пано смесена техника – камък, месинг

Размери: 450/320 см.

Михалис Нику Гарудис е роден в Гърцив след избухването на Гражданската война в страната заедно с други деца бежанци е изпратен в България, където през 1965 година завършва живопис в Художествената академия при проф. Илия Петров. Носител на I награда на изложбата „Приятели на морето“ и „Созопол и морето“. От 1986 година живее и работи в Солун.


Колю Стефанов Гецов завършва през 1969 г. скулптура и художествена обработка на метали в Академията за приложни изкуства в Прага при проф. Ян Нушл.Работи декоративна и монументална скулптура, мозайка, фреско, декоративна пластика. Той е автор на декоративна пластика и решетки в парк-хотел "Москва" и композицията изкуството в Дома на българските филмови дейци в София.

"Композиция I" е мащабна мозайка в съчетание с металопластика. Контрастирането на изчистената мозайка, в която основното е движението и пластичността на метала, водят до създаването на красиво, изчистено произведение.
Завихрянето на мозаечните блокове служат като портал, в който изпъкват символно изобразени криле, презентиращи фениксът.
В произведението се спазва цялостния контекст на изкуството в Национален дворец на културата, а именно „фениксът“ и „огънят“. 
 
Заведение Aura by Bamboo RestoClub